Båthaveri hotar förorena stränder

Kanarieöarnas regering har utlyst en varning för höga föroreningar på stränder på Gran Canaria efter att en fiskebåt sjönk utanför kusten på onsdagskvällen.

Fiskebåt i brann.

Från räddningsinsatsen.

Uppdatering klockan 10:50 lokal tid:

Varningen gäller nu stränderna i kommunerna Telde, Ingenio, Agüimes, Santa Lucía de Tirajana och San Bartolomé de Tirajana.

Direktoratet för säkerhet och krisberedskap har utfärdat nödlarmet baserat på den nuvarande situationen och i enlighet med den territoriella beredskapsplanen för civilskydd på Kanarieöarna (PLATECA).

Risken för havsföroreningar på Gran Canaria beskrivs som hög från och med onsdag kväll.

Varningen gäller stränder i kommunen Telde och Ingenio på östra och sydöstra Gran Canaria.

Klockan 22.18 i går bekräftade sjöräddningen för nödcentralen på Kanarieöarna att fiskebåten "Montes y Sabino" hade sjunkit sex och en halv kilometer från kusten nordost om Gran Canarias flygplats.

Orsaken till olyckan var en brand ombord som inte gick att släcka.

Besättningen på tre personer räddades och klarade sig oskadda från händelsen.

Källa: Sjöräddningen

Den nationella havsplanen och Nödsituation 1, den lägsta nivån, aktiverades.

En sjöräddningsbåt och en sjöräddningshelikopter är för närvarande aktiverade för att bedöma risken för föroreningar, och andra luftresurser är redo att aktiveras, enligt varningen.

Höga vågor och starka vindar har förutspåtts i området, vilket kan göra att föroreningarna sprids snabbt.

Översättning från Canariajournalen.no: ThomasNilsson thomas.nilsson@canariajournalen.se

Bli en privat sponsor du också! Canariajournalen har valt att ha allt innehåll utanför betalväggar och finansierar sin drift med annonser och privata sponsorer, utan prenumeration eller pressstöd. Det kostar pengar att driva kvalitetsjournalistik, och du kan hjälpa oss att bli ännu bättre: Bli sponsor, Vipps eller Swish en valfri slant pengar: Vipps: 95 74 94 69. Swish: 070 2314 263. Tack på förhand för ditt stöd !