Översvämningar, jordskred och personskador i ovädrets spår

240 väderrelaterade händelser registrerades av nödcentralerna i två kommuner på Kanarieöarna inom loppet av 16 timmar på lördagen.

Vaktsentral 112 Nødsentralen Kanariøyene

Personalen vid nödcentralen har haft bråda dagar på grund av regn och storm.

Händelserna skedde i Teguise och Arrecife på Lanzarote mellan klockan 04.00 och 20.

150 av dessa inträffade under loppet av två timmar, från klockan 14 till 16.

Största delen av dem gällde översvämningar i bostäder, garage och vägar till följd av kraftiga regn.

Många händelser rapporterades också i kommunen San Bartolomé på Lanzarote.

Fem personer fick vård för lindriga skador.

I Matanza på Teneriffa ledde skyfall till stenras som slog ner på vägarna, men inga fordon träffades, rapporterar civilförsvaret i kommunen.

Vägen till den lilla kuststaden El Caletón blockerades tillfälligt av stenar och öppnades igen efter några timmar.

På lördagen öste regnet ner igen i lokala skyfall på både Lanzarote och Teneriffa.

Teneriffas norra flygplats fick mest nederbörd på Kanarieöarna i går, 37,1 millimeter, och mer än 25 millimeter uppmättes vid två andra mätstationer vid Spaniens nationella meteorologiska institut, Aemet.

Varningar för nederbörd och översvämningar utfärdades av Kanarieöarnas direktorat för säkerhet och krisberedskap, som också mobiliserade brandkåren La Oliva på Fuerteventura för att hjälpa till på Lanzarote.

Varningarna upphörde klockan 07.00 lokal tid på söndagen.

Översättning från Canariajournalen.no: ThomasNilsson thomas.nilsson@canariajournalen.se

Bli en privat sponsor du också! Canariajournalen har valt att ha allt innehåll utanför betalväggar och finansierar sin drift med annonser och privata sponsorer, utan prenumeration eller pressstöd. Det kostar pengar att driva kvalitetsjournalistik, och du kan hjälpa oss att bli ännu bättre: Bli sponsor, Vipps eller Swish en valfri slant pengar: Vipps: 95 74 94 69. Swish: 070 2314 263. Tack på förhand för ditt stöd !

Tags